Agraf dystrybutor marki Promostars
Wyjście

Sitodruk

Start » Nadruki / Hafty » Sitodruk
Bluzy Promostars
Sitodruk

Ze wszystkich technik druku, sitodruk ma najdłuższą historię. Eksperci co prawda są podzieleni gdzie i kiedy po raz pierwszy go użyto. Jedni sugerują starożytne Chiny lub Egipt, inni wskazują na Indie czwartego wieku. Wszyscy natomiast są zgodni że sitodruk dotarł do Europy w XVIII wieku, a w XIX wieku zyskał popularność w świecie reklamy.

Jedna z największych zalet sitodruku jest jego trwałość, zarówno na tkaninach sztucznych jak i bawełnianych. Kolejną jest konkurencyjność cenowa, przy nakładach większych niż 30 sztuk. Jest to spowodowane stosunkowo wysokim kosztem przygotowania sit, które muszą być oddzielne dla każdego koloru. Oprócz ilości kolorów, ostateczną cenę determinuje również kolor na którym będziemy drukować. Jasny wzór na ciemnym materiale będzie wymagał dodatkowej matrycy z białym podkładem pod właściwym wzorem.


SCREEN PRINTING

CZY WŁAŚCIWIE JEST SITODRUK

Jest to proces przeciskania farby przez sito, na którym jest naniesiony szablon z emulsji która zapobiega temu procesowi. Dzięki temu mamy miejsca zadrukowane i te do których farba nie dotarła. Co istotne każdy kolor wymaga oddzielnego sita z innym szablonem, tak by farby tworzyły kolejne warstwy nadruku.

Niezależnie od materiału na którym drukujemy, proces jest praktycznie identyczny, główne różnice występują w procesie tworzenia szablonu, mogą być one wycinane z foli lub vinylu, malowane lakierami, najczęściej jednak stosowane są emulsje światłoczułe. Są one nanoszone na całe sito, następnie utwardzane kilkuminutowym naświetlaniem, miejsca zaciemnione dzięki np. wydrukowi na folii, są wypłukiwane, odsłaniając wzór na sicie przez które rakla może przepchnąć farbę.


GOTOWI DO STARTU. START!

Każdy projekt zaczyna się w tym samym miejscu – w Twojej głowie. Wystarczy go tylko przenieść, czyli jak w każdym innym przypadku, stworzyć projekt. Sitodruk jest metodą wymagającą naniesienia każdego koloru osobno na materiał. Oznacza to że grafik musi przygotować odpowiedni plik korzystając z programów umożliwiających separację barwną [Illustrator, Corel lub Photoshop w przypadku bardziej rastrowej grafiki]

Preferowanym formatem są pliki wektorowe [ai, cdr i pdf]. W przeciwieństwie do bitmap, grafika wektorowa jest łatwa w „obróbce” ale przede wszystkim nie traci na jakości. Dzieje się tak dlatego że jest stworzona z linii tworzących kształty, odczytywane przez komputery. Bitmapy tworzą obraz z małych różnokolorowych cegiełek, tzw pikseli, tak jak ma to miejsce w fotografii cyfrowej. Powiększając obraz tracimy na jego jakości. Możemy jednak jej użyć do wzoru rastrowego, który będzie wyglądał prawie jak zdjęcie.

Podsumowując im lepszej jakości zdjęcie, lub plik wektorowy, tym lepszy efekt końcowy. Oznacza to, że bitmapy powinny być zapisane w rozdzielczości 300 dpi.


JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ

Zasadniczo naturalne materiały są lepsze od sztucznych, powód jest prosty, lepiej wchłaniają wilgoć. Syntetyczne włókna gorzej wchłaniają wodę, co za tym idzie z farbami jest podobnie. Jeśli to tylko możliwe wybierajmy tkaniny/dzianiny w 100% bawełniane, jeśli nie mamy dostępu do takich, starajmy się żeby stosunek bawełny do polyestru nie przekraczał 80 do 20 procent. Im więcej bawełny tym lepszy nadruk. Drugim czynnikiem jest gramatura, im grubszy materiał tym więcej farby jest w stanie wchłonąć. Dzięki temu kolory są żywsze i dłużej utrzymują się w włóknie. Im cieńszy materiał tym szybciej nadruk się „spierze”.

DLACZEGO FARBY SĄ TAK ISTOTNE

Jedną z największych zalet sitodruku jest mnogość farb którymi możemy drukować. Przyjemne w dotyku farby wodne, rozpuszczalnikowe cechujące się żywszymi kolorami, odblaskowe, metaliczne, z brokatem, czy takie które puchną po zadrukowaniu, dając trójwymiarowy efekt. Możliwości jest wiele, i nie musimy ograniczać się tylko do jednego rodzaju przy projekcie.

metody znakowania odzieży farby plastizolowe

FARBY PLASTIZOLOWE

Obecnie stanowią prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania barwowego, a przy tym skutecznie kryją tkaniny, zarówno białe jak i kolorowe, dobrze znoszą wysokie temperatury prania, nawet do ok. 90°C.


znakowanie odzieży farby wodne

FARBY WODNE

Ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia niż farby plastizolowe, mają mniej intensywne kolory, są za to przyjemniejsze w dotyku i zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie w temperaturach do 60°C.


znakowanie odzieży wywabianie

WYWAB

Nietypowa metoda, polegająca nie na nakładaniu farby, ale „wybieleniu” zabarwionego materiału. Mimo swoich ograniczeń kolorystycznych, jest to zdecydowanie najbardziej trwały sposób znakowania. Niestety ze względu na stosowanie coraz większej liczby dodatków syntetycznych różne partie odzieży mogą wywabić się w różnym stopniu.


PUFF

Ten rodzaj farby powiększa znacząco swoją objętość podczas wysychania, dając miękko zaokrąglony, trójwymiarowy rezultat. Dostępny jest w wersji dla farb wodnych oraz plastizolowych.


HIGHT DENSITY

Podobnie jak farby „PUFF”, Hight Density, ma za zadanie stworzyć wrażenie trójwymiarowości. W tym przypadku krawędź tej wypukłości, nie jest tak obła.


FARBY FOSFORYZUJĄCE

Niezwykła, błyszcząca w ciemności farba do specjalnych efektów, idealna na imprezy lub wyjątkowe promocje, na przykład w barach lub dyskotekach.


metody znakowania odzieży Farby odblaskowe

FARBY ODBLASKOWE

Ta farba ma podobne właściwości do taśmy odblaskowej. Jest często wykorzystywana dla zapewnienia dodatkowej ochrony – na przykład przy nadruku odzieży roboczej dla grup zawodowych, takich jak policja czy straż pożarna.


SUGAR, CRYSTALINA, GEL

Farby puchnące z migoczącymi drobinkami lub przezroczyste jak gel, rozświetlają wybrane elementy wzoru.

Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii
Nasza Oferta
Koszulki, polo, bluzy/spodnie, koszule/swetry, polary, czapki, kurtki, bezrękawniki

Odzież reklamowo-robocza

promostars, crimsoncut, geffer, mark the helper
Przewiń na górę